3D/ 4D Ultrazvuk

HyCoSy a HSN

Skríning tubárnej sterility a VVCH maternice

Všeobecne

HyCoSy (Hysterosalpingo-contrast-sonografia)

Neplodnosť postihuje približne 10% párov v moderných rozvinutých krajinách. 20 až 40% z nich tvoria stavy po brušných operáciách alebo po prekonaných infekciách vajíčkovodov, o ktorých ale pacientka nemusela vedieť. Vzhľadom k tomu sa diagnostický manažment prikláňa v prvom kroku k minimálnej invazivite a nie k okamžitému chirurgickému zákroku! Existuje mnoho prác publikovaných najmä v Nemecku, UK, USA a Austrálii potvrdzujúcich porovnateľné výsledky HyCoSy (Hysterosalpingo-contrast-sonografia) s röntgenovou hysterosalpingografiou a laparoskopiu. HyCoSy preto v modernej gynekologickej diagnostike stojí na prvom mieste voľby pri podozrení nepriechodnosti vajíčkovodov a považuje za zlatý štandard.

HSN (Hysterosonografia)

Ako u iných zobrazovacích techník ani pri ultrazvuku nie je možné vidieť všetko a táto zobrazovacia metóda má tiež svoje obmedzenia. Niekedy instilácia gélu do dutiny maternice – hysterosonografia HSN nám pomáha prekonať tieto obmedzenia a zlepšuje zobrazenie endometria (sliznica maternice), na ktorom môže identifikovať polypy alebo iné závažne patologické zmeny.

Kedy?

HyCoSy a HSN

Obe diagnostické modality najčastejšie realizujeme vo folikulárnej faze menštruačného cyklu, t.j. v prvých 10 až 14 dňoch. HSN sa stáva obligatórnym vyšetrením pri plánovanej reprodukcii matky po dvoch cisárskych rezoch.

Ako?

HyCoSy

HyCoSy (tzv. HyFoSy) je kontrastná transvaginálna ultrazvuková technika, pri ktorej využívame kontrastný gél/penu (ExEm Foam®). Kde prechod tohto gélu vajíčkovodmi je pozorovaný pod ultrazvukom a následne vyhodnotený. Pri ultrazvukovom vyšetrení priechodnosti vajíčkovodov využívame 2D a 3D/4D zobrazenie.

HyCoSy

HSN

Hysterosonografia – HSN je nová technika, vytvorená pre lepšie ultrazvukové zobrazenie dutiny maternice. Sterilný gél sa aplikuje pomocou mäkkého plastového katétru umiestneného v krčku maternice. Gél rozšíri dutinu a umožní jej oveľa lepšie zobrazenie transvaginálnym ultrazvukom. Táto technika sa používa na posúdenie VVCH a iných abnormalít maternice a endometria.

HSN

Na čo slúži?

HyCoSy

Výhody a bezpečnosť HyCoSy postavili do prvej línie vyšetrovania ženskej neplodnosti čím dostáva prednosť pred röntgenovou hysterosalpingografiou a laparoskopiou. HyCoSy tiež umožňuje vyšetrenie iných panvových orgánov, a pretože sa jedná o dynamické vyšetrenie v čase môže poskytnúť cenné informácie o funkciách vajíčkovodov. Prvou výhodou HyCoSy je, že klientka nemusí podstúpiť žiadnu hospitalizáciu ako pri röntgenovej hysterosalpingografii alebo laparoskopii. Klientka pri HyCoSy nie je vystavená röntgenovému-ionizačnému žiareniu v oblasti malej panvy a najmä vaječníkov ako pri röntgenovej hysterosalpingografii, kde existuje aj možnosť rozvoja akútnej alergickej reakcie na röntgen kontrastnú látku. HyCoSy oproti laparoskopii si nevyžaduje akúkoľvek formu anestézie a zároveň pri laparoskopii vyžaduje jednodňovú, alebo dlhodobejšiu hospitalizáciu. Laparoskopia ako aj iné operácie nesú so sebou riziko chirurgického zákroku i samotnej anestézy. Niekedy sa však tejto takisto dôležitej diagnostike nedá vyhnúť.

HyCoSy

HSN

Mnoho žien má neobvyklé krvácanie najmä v čase menopauzy. Je to často v dôsledku hormonálnych zmien, kde operácia (kyretáž, hysteroskopia) má veľmi malý prospech. Preto ak HSN nezobrazí zjavné problémy v dutine maternice nie je potrebné ďalšie vyšetrovanie (kyretáž, hysteroskopia a pod…). Niekedy pri štandardnom gynekologickom ultrazvuku vyzerá sliznica maternice normálne, ale pri HSN zobrazíme polyp, alebo inú organickú zmenu. Najčastejšími nálezmi sú polypy endometria, myómy, hyperplázia endometria a adenomyóza. HSN pri príčinách neplodnosti a opakujúcich sa potratov môže diagnostikovať zrasty, polypy sliznice alebo plášťové chyby maternice, ktoré môžu brániť otehotneniu. Detailne vyhodnocuje sliznicu maternice pacientok s tamoxifénovou liečbou pri rakovine prsníka. HSN je nevyhnutným vyšetrením pre zhodnotenie kvality „jazvy“ maternice po dvoch a viac cisárskych rezoch u klientok plánujúcich ešte ďalšiu reprodukciu.

HSN
HSN
HSN
HSN
HSN
HSN