Rutinná tehotenská poradňa

Rutinná tehotenská poradňa

Všeobecne...

     Ak ste plánovala tehotenstvo dopredu, pravdepodobne ste užívala doplnky kyseliny listovej po dobu najmenej 3 mesiacov. Ak nie, začnite užívať tehotenské vitamínové doplnky obsahujúce kyselinu listovú už dnes a pokračujte v ich užívaní minimálne po dobu 3 mesiacov. Dané doplnky sú k dispozícii v každej lekárni, alebo v obchodoch so zdravou výživou. Kyselina listová sa nachádza aj v čerstvom ovocí, zelenine, strukovinách, obilninách a chlebe. Avšak tento zdroj nepostačuje požiadavkám vašeho organizmu a vášmu plodu v prvom trimestri a preto treba túto látku suplmentovať doplnkami.

Vápnik (kalcium) je tiež nevyhnutný pre vývoj silných kostí a zubov, ako aj Omega 3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybách. Dobrá, vyvážená strava doplní Vášmu plodu všetky výživné potreby a pomôže sa vám vyhnúť prílišnému hmotnostnému prírastku v tehotenstve. Snažte sa vyhnúť strave z rýchleho občerstvenia, ktoré majú vysoký obsah tukov a soli. Vo všeobecnosti budete potrebovať vyšší príjem vápnika, železa, bielkovín a niektorých vitamínov ako normálne. 

V tehotenstve by ste mala vylúčiť príjem alkoholu, fajčenie a ostatné sociálne drogy. Ak užívate nejaké lieky či už dlhodobejšie alebo krátkodobejšie, konzultujte pokračovanie tejto liečby s vašim gynekológom. Je možné, že sa daný liek vysadíte, alebo vám bude ordinovaná zmena liečiva.

Rozumná strava v tehotenstve, by mala obsahovať:

Vápnik - mlieko, tvrdý syr, jogurt, mandle, zelenina

Železo - kuracie mäso, ryby, chudé červené mäso, fazuľa, obilniny (cerálie), celozrnný chlieb, špenát, vajcia, ryža, cestoviny

Bielkoviny - chudé červené mäso, kuracie mäso, fazuľa,   tvrdý syr

Kyselina listová - zelená zelenina, sójové bôby, obilniny, banány

Komplexné sacharidy - čerstvé ovocie a zelenina, obilniny, orechy, cestoviny, zemiaky

Vitamín C - citrusové ovocie, paprika, jahody, ríbezle, kivi

Vitamín B12 - chudé červené mäso, mliečne výrobky, kuracie mäso, ryby

Vitamín D  - mlieko, vajcia, ryby z konzervy

Omega 3 mastné kyseliny -  Lososy, slede, sardinky, semiačka, orechy

Voda  - vypite aspoň 1,5 až 2l denne  

Dostatočný príjem vody zabraňuje dehydratácii, zabráňuje vysychaniu kože a tvorbe strií. Je nevyhnutná pre trávenie a braňuje zápche, ktorá by mohl viesť k tvorbe hemoroidov. Počas tehotenstva sa vyhýbajte potravinám, ktoré môžu obsahovať baktérie Listérie. Listére sa možu vyskytovať v mäkkých syroch jako sú Brie, Camembert, Plesnivec a iných syroch s modrou plesňou, ale i v surových vajciach, paštékach, surových morských rybách, na neumitom ovocí a zelenine, sushi a neprimerane uvarenom jedle.

Cvičenie v tehotenstve…

Ak momentálne cvičíte, nie je žiadny dôvod prestať, iba ak vykonávate kontaktné športy. Keď ste práve začala s cvičebným režimom, začínajte postupnými krokmi a pomalšie ako bežné cvičiace. Medzi prospešné cvičenia v tehotenstve radíme:

  • plávanie
  • jogu
  • chôdzu
  • bicyklovanie na stacionárnom bicykly
  • pilates I stupňa

 

Cvičenia môžte vykonávať maximálne trikrát do týždňa, ale nie počas horúcich dní v obedňajších hodinách.

 

Priberanie hmotnosti…

Odporúčaný prírastok hmotnosti v tehotenstve je medzi 10 až 14 kg. Váš gynekológ, ktorý vedie prenatálnu poradňu bude sledovať vašu hmotnosť v jednotlivých trimestroch tehotenstva.

Na čo slúži?

 

Vyšetrenia v gravidite...

Existuje niekoľko rutinných testov, ktoré sa vykonávajú v tehotenstve pre kontrolu vás a vášho plodu (viď. tabuľka).

 

Výber pôrodníka...

V rámci nemocničnej reštrukturalizácie a zabraňovaniu korupcie v štátnych ale aj súkromných nemocničných zariadeniach, jednotlivé nemocnice vám umožňujú výber pôrodníka. Daný výber pôrodníka je platenou službou a každá nemocnica má vlastný cenník k tejto službe (cca 200-400€), a mal by byť prístupný aj na webovej stránke vami zvolenej nemocnice. Daná služba vám umožňuje slobodný výber pôrodníka ako aj hociktorej pôrodnice na Slovensku. Táto suma sa rozdeľuje medzi zdravotné zariadenie a pôrodníka menovateľom, ktorý je určený riaditeľstvom nemocnice. Môžete si teda slobodne zvoliť pôrodníka, ale s jeho súhlasom. Výber môžete realizovať na základe odporúčaní a spokojnosti či už zo strany vašich  priateliek, rodiny, alebo iných známych. Takisto sa môžete rozhodnúť pre lekára-pôrodníka, s ktorým sa poznáte už dlhodobejšie. Výber pôrodníka je viazaný na pôrodnicu – nemocničné zariadenie, kde pôsobí a musí byť odobrené aj vedením oddelenia-kliniky a vedením nemocnice. Po následnom výbere pôrodníka dohodnite si sním stretnutie, vzhľadom na jeho možnú vyťaženosť v období Vašeho termínu pôrodu.

Výber pôrodnice...

Budúca rodička má nárok na výber pôrodnice, ako aj na oboznámenie sa s jej priestormi (najčastejšie v spolupráci ňou zvoleného pôrodníka a vedúcej úsekovej alebo vrchnej sestry). Takzvaná spádová oblasť nemocníc už neplatí, dodržiava sa iba v prípadoch nutnosti použitia rýchlej zdravotnej služby. Pôrodnica by mala organizovať aj tzv. psychofyzickú prípravu budúcej rodičky na pôrod pod vedením dipl. pôrodnej asistentky a klinického psychológa.

Dokumenty pre pôrodnicu...

Prosím nezabudnite si do pôrodnice zobrať všetky výsledky vyšetrení z prenatálnej poradni. Väčšinu máte poznačenú v tehotenskej knižke. Osobitne máte priložené výsledky kombinovaného testu, morfologického ultrazvuku a ultrazvukového vyšetrenia skríningu rastovej retardácie plodu eventuálne ak máte výsledky aj iných špecializovaných vyšetrení zoberte aj tie. Osobitne sú prikladané aj výsledky titrov protilátok, hematologické vyšetrenia v tehotenstve, alebo vyšetrenia iným lekárskym špecialistom.

Zoznámenie sa s pojmami...

Plodová voda Voda obklopujúca plod
PrenatálnePred narodením
Poloha koncom panvovýmPozícia plodu v maternici, zadočkom dole
Poloha hlavičkouPozícia plodu v maternici, hlavičkou dole
TP Termín pôrodu
PM1 deň poslednej menštruácie
IVF/ETIn vitro fertilizácia/embryo transfer (metóda asistovanej reprodukcie)
Epidurálna analgéza (PEDA)Epidurálna anestéza počas pôrodu
Fetus Plod
FundusVrchná časť maternice
Gestačný týždeň - TGTýždeň tehotenstva, používaný v gynekológiu pre datáciu tehotenstva
Amnión Membranózny vak obklopujúci plod
Chorion, PlacentaPlodový koláč do 18TG, Plodový koláč od 18TG
PostnatálnePo pôrode
Pupočníková šnúraZabezpečuje prívod živýn a kyslíku z placenty k plodu
UterusMaternica

Záver...

Väčšina žien má zdravé deti, avšak pre minimalizáciu rizika, by ste sa mala riadiť radami praktického lekára a obvodného gynekológa. Je nanajvýš dôležité absolvovať aj ultrazvukové skríningové vyšetrenia vrodených štrukturálnych a genetických abnormalít plodu, preeklampsie, rastovej retardácie plodu a predčasného pôrodu. Mali by ste tiež podstúpiť všetky plánované a zaväzujúce lekárske prehliadky, dodržať rozumný cvičebný režim a jesť vyváženú a výživnú stravu.

×
MaterniT Genome – stručné informácie pre pacientku MaterniT Genome – podrobné informácie pre pacientku a lekára MaterniT Genome – vediet viac video4
video1 video2 video3